+90 533 724 74 33
info@asborgubre.com

FINDIĞIN ÜLKEMİZ ICIN EKONOMİK ÖNEMİ

...


FINDIĞIN ÜLKEMİZ ICIN EKONOMİK ÖNEMİ
                Ülkemizin önemli bir ihracat ürünü olan fındığın verimlilik ve kalite değerlerinin  arttırılması bölge üreticisinin ekonomik ihtiyaçlarının karşılaması açısından önem taşımaktadir.
               Fındık tarımı ve fındık üreticisi çok çeşitli sorunlarla karşı karşıyada olsa gelecekte bu sorunlar fındık arazilerinin ıslahı ve toprak özelliklerinin ortaya konulması ile aşılacağına inanıyorum.
              Karadeniz bölgesinde fındık yetiştirilen toprakların fiziksel, kimyasal ve biyolojik özelliklerini  belirleyerek findik bitkisinin beslenme problemlerinin ortaya konulmasi, topraklarin ayrı ayrı özelliklerinin ortaya konması ve bu yörede hangi cins fındığın daha iyi yetiseceği net olarak belirlenip üreticiyi bilgilendirmek gerekir diye düşünüyorum.
Bu tabiki tarım bakanlığının yürüteceği kapsamlı  ve kalici bir uygulama olmalıdır.
              Birde yukarda değindiğim fındık çeşitliliği  iklim ve toprak yapısına uygunluğu gibi etkenler göz ardi edilmemelidir.
              Türkiye'de uzmanlarin tespitine göre halen 17 çeşit findik yetistirimektedir. Ancak üzülerek ifade edeyim ki bugüne kadar bilimsel olarak  hangi fındık çeşidinin hangi toprakta ve hangi iklimde daha verimli olacağı belirlenmemistir. Hala deneme yanılma metoduyla ureticimiz finfik yetistirmektedir.
              Sonuç olarak hem kaliteyi hemde randımanı olumsuz etkilemektedir.


Sosyal Medya
-----------------

Asbor Gübre A.Ş Tüm Hakları Saklıdır.
Ulugazi Mah. Selimiye Sk. 12/1 İlkadım/SAMSUN
+90 533 724 74 33

Yazılım Ve Tasarım